+90 312 425 17 51 +90 538 774 26 19 info@cagdassanatmerkezi.com

DERSLER - Salsa KURSU

Salsa Kursumuz


     Eğlenceli ve tutkulu müzikleriyle, şıkır şıkır kostümleriyle her zaman dans tutkunlarının ilgisini çekmekte olan latin dansları ile ilgili olarak okulumuz bünyesinde; salsa, cha cha, bachata, rumba, merengue, pasadoble, rueda, samba ve mambo dansları öğretilmektedir.

     Salsa dans kursumuzda dersler haftada 1 gün, 2 saat şeklinde yapılmaktadır.

     Sosyal bir ortamda eğlenceli zaman geçirmek isteyen dans severleri eşli danslar grubumuza bekliyoruz…

 

SALSANIN TARİHÇESİ

Afrika, Avrupa ve Amerika kültürlerinin alaşımı olarak tam anlamıyla 1930’lu ve 1940’lı yıllarda Küba’da geliştiği sanılan salsanın kökeni esas olarak İngilizce ve Fransızcada contredanse  denilen 17. yüzyıl dansına dayanır. Salsadaki birçok dans figüründe çiftin pozisyonları salon danslarındaki pozisyonları andırır. Toplu olarak yapılan contredanse figürlerinin çoğu 4/4 şeklinde iki ölçülü ya da 8 zamanlı hareketler içermekteydi. Squaredance olduğu gibi bu dansta da salondaki çiftlere yapacakları figürleri bildiren bir çığırtkan (callervoceador) bulunurdu. Bu çığırtkan herhangi bir parça sırasında çekilip çiftleri müzikle baş başa da bırakabiliyordu.
19. yüzyıl sonlarında bu dans, çiftlerin icra ettiği dansında bireyselleşmiş bir hal aldı. Danzon dansını yerlilerin yaşadığı Karayip topraklarına Fransız ve İspanyol koloni şövalyeleri taşıdılar. Bu olayda Fransız ve İspanyol geleneklerinin korunduğu La Española Adası özel bir rol oynamıştır. La Española 18. yüzyıldan itibaren siyasi ve idari bakımdan ikiye bölünmüş; batı kısmı Saint DomingueFrancés (şimdiki Haiti) ve doğu kısmı Santo Domingo Español (şimdiki Dominik Cumhuriyeti) adını almıştı. 1791’de Fransız kolonisindeki isyan sırasında toprak sahipleri (Fransızlar) köleleriyle komşu adanın (Küba) Oriente eyaletine kaçtılar ve böylece gelenek, müzik ve danslarını da Küba’ya taşıdılar.

Küba’nın bu kısmında marimba, Afrika dans geleneği ve İspanyol çiftçilerin gitara dayalı müziği karışıp kaynaştı. Özellikle bayram gibi zamanlarda icra edilen müzik, burada, farklı grupların katıldığı toplu bir deneyim olarak yorumlanmaktaydı.

Bazı vurmalı çalgılarda ritmin değiştirilmeden tekrar edilmesine karşılık, diğer çalgılarda ritimler çok karmaşık bir yapıyı oluşturacak şekilde değiştiriliyordu. Genellikle, değişmeyen temel ritim, anahtar görevini gören büyük bir vurmalı çalgı (Almanca adıyla Vortrommler) ile sağlanıyor, diğer çalgılar bu ritim eksen alınarak çalınıyordu. Parçaların çok ritimli olmasına karşın tüm vurmalı çalgılar eşzamanlı (senkronize) olarak çalınıyordu. Dinleyiciler pasif kalmıyor, müziğe bazıları ayakkabılarıyla veya el çırpmalarla sesler çıkarak, bazıları da omuz, kafa, kalça ve diz hareketleri yaparak katılıyorlardı. Bu tür dans unsurları ve vurmalı çalgılar günümüzde salon danslarına girmiş bulunmaktadır.

Fakat bu dans vaktiyle Küba’nın elit tabakası ya da sosyetesi tarafından aşağılanmaktaydı. Danstaki pek çok Afrika kökenli hareket “aşağı sınıfın dans biçimi” olarak hakir görülmüştü. Bu ayrım Küba’da 19. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan son müzik ve dansında da görülür: Urbano (“kentli, kibar, uygar”) türünde erkek sık sık durur ve kadın erkeğin çevresinde dolanır, montuno(“dağlı”) türünde ise vücut hareketleri ya da "vücut dili" ağırlık kazanır. Danzon dansı ifade hareketleriyle varlığını günümüze kadar sürdürebilmiştir.

Sonuç olarak salsa müziği Küba’nın son müziğinden ibaret olmayıp, değişik ülkelerin çeşitli müziklerine verilen ortak bir lakaptır. Salsanın oluşumunda, country müziği, rumba ve Latin, Afrika ve Karayip kökenli birçok dansın harmanlanması ve bu karışıma Küba'nın simgesel müzik ve dansı sonun eklenmesi söz konusudur. Bu karışım küçük değişikliklerle zamanla başka ülkelerde (Dominik Cumhuriyeti, Kolombiya, Porto Riko vs.) de kendini göstermiş ve bu ülkelerdeki orkestraların Mexico City ve New York'ta çalmaya başlamasıyla salsa, ticari bir içerik kazanarak ABD’de de tanınmaya başlamış, özellikle New York ve Miami sokaklarında yaygınlık kazanmıştır.

Günümüzde dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde popüler olan, salsa müziğinin eşliğinde yapılan bu dans, Küba ve Miami'de genellikle "casino" adıyla belirtilmekteyse de, tüm dünyada salsa adıyla bilinmektedir.

Salsada erkek ve kadının yakın teması kaçınılamaz bir koşul değildir, Karayip danslarının birçoğunda erkek ve kadın birbirleri etrafında temas olmaksızın dönerler. Latin Amerika’nın adalar (Karayipler) haricindeki kısmında (kıtada) hemen hemen “açık” (yakın temas olmaksızın) dans edilir, bu yüzden de erkek kadını genellikle yalnızca bir elini kullanarak yönetir.

 

SALSA MÜZİĞİNDE KULLANILAN ENSTRÜMANLARIN ÖZELLİKLERİ

RİTMİK ENSTRÜMANLAR

Ritmik kısım olanlar; salsa müziğinde ritimler salsa enstrümanları sayesinde farklı isimlerle anılmaktadır. Ritimlerin önemi büyük olan salsa müziğinde salsa enstrümanlarının önemi ise aynı paraleldedir.

-Bass: Bu ritim tumbao olarak bilinir.
-Piyano: Bu enstrümanla çalınan ritimemontuno adı verilmiştir, enstrüman ise tres adıyla anılmaktadır.

SALSA VURMALI ENSTRÜMANLAR

Vurmalı salsa enstümanları; Timbal Cowbell Posaune Maraca’lar Conga

-Conga(Küba’ daki adı ise tumbadoras) : Temel olarak rumba enstrümanıdır ve özellikle guaguanco ritmiyle çalınmaktadır. Ritmine ise tumbao denilir.
-Bongos: Montuno sonunda yerine conga gelir. Salsada da ritim için hem conga hem bongos kullanılır.
-Timbal: Baterinin bir türeviymiş gibi düşünülebilir. Tek fark büyük bir davulunun olmamasıdır. Danzon kökenlidir ve mamboda kullanılır. Salsa müziğinin temel çalgılarından bir tanesidir.
-Cowbell: Çana benzeyen vurmalı bir çalgıdır.
-Maraca’lar: İki adet olan bu vurmalı çalgı, elde ritimli olarak sallanarak sesi elde edilmektedir.

SALSA ÜFLEMELİ ENSTRÜMANLAR

Genellikle trombon, trompet kullanılır. Trombon yani posaune salsanın karakteristik enstrümanıdır ve salsa enstrümanlarının önemi konusunda büyük bir yere sahiptir. Kimi zamanlarda da saksafon salsa müziğine eşlik etmektedir. Flütler ve charanga tarzındaki tell çalgılar sınıfından kemanlarda kullanılır.

VOKAL ENSTRÜMANLARI

Bütün Latin dansları birbirine benzeyen ritimlere sahiptir. Bu müziklerde en ayırt edici olan özellik ise; “clave” denilen ikili ritmik kavramıdır. Bu ritim aynı ismi taşıyan enstrümanın çalınmasıyla sağlanır. Çünkü clave üç notadan oluşan güçlü ölçü ve iki noktadan oluşan zayıf ölçüden oluşur. Vurmalı çalgı grubundaki salsa enstrümanları içerisindedir ve kullanılan her enstrümanın ritmi clave adı verilen bu enstrümanla belirlenir. Bu farklı ritimlerden dolayı salsa enstrümanlarının önemi daha da iyi anlaşılmaktadır.

 

Ankara / Kızılay' da yer alan Salsa Kursu Hakkında
Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçiniz.