+90 312 425 17 51 +90 532 717 63 96 info@cagdassanatmerkezi.com

DERSLER - Çello KURSU

Çello Kursumuz


   Çello kursunda titiz bir şekilde eğitim vermenin yanında müziği sevdirmeyi de önemsiyoruz. Biliyoruz ki severek yapılan şeyler insanı geliştirir. Bu gelişim sürecinizde size yol gösterici olmak, ilk adımınız için cesaret vermek, bilgi ve ilginiz için kaynak ve fırsat sağlamak ve nihayetinde mutlu kılmak bizi de mutlu eder.

    Çello kursumuz her yaştan müziksevere açıktır.

    Çello dersi öğretmenle bire bir özel ders şeklinde olup, hafta da 1 gün 1 saattir.

    Arzu eden öğrenciler için online derslerimiz devam etmektedir.

ÇELLONUN TARİHÇESİ

Rönesans döneminde yaşanan birçok gelişme, sanat ve kültür açısından da yeniliklere gebe olmuş, müzik alanına da çokça yansımıştır. Günümüzde çello olarak bilinen enstrüman da bu gelişimden payını almıştır.

16.yüzyılda ortaya çıkan çello aslında bir viyolonsel türüdür. Çello enstrümanının ilk örnekleri Fransa’ya dayanmaktadır. Fransa da ortaya çıkan telli çalgı, sesi ile birlikte ayırt edici bir özelliğe sahiptir. İlk başta kemanla birlikte özdeşleştirebileceğiniz bu çalgı boyut itibari ile kemandan oldukça büyüktür ve kalın bir ses tonuna sahiptir. Keman ve kontrabas ailesine mensup çello, sesinin güzelliğinin yanı sıra kadın vücudunu andıran bir yapıya sahiptir. Çello üzerinde iki adet ses deliği vardır ve tıpkı kemanda olduğu gibi yayın tellerine sürtmesi ile ses elde edilir.

Yay, tellerde titreşim yarattığında ses, bu ses delikleri içerisinde bütünleşir ve çello sesini meydana getirir. Çello öncelikle olarak 16. Yüzyılda çıkmış olsa da kendi başına bir çalgı olarak kabul edilmesi için iki yüz yıl kadar beklemesi gerekti. Beş telli bu enstrüman ilk olarak Andrea Amati tarafından piyasaya sürülmüştür. Daha önce mutlaka duymuş olacağınız Vivaldi ve Boccherini gibi ünlü bestecilerde yalnızca çello için suit parçalar bestelemiş ve bunları tüm müzik severlere duyurmuşlardır. Bu müzik aleti günümüze doğru evrimini iyice tamamlamıştır. Çello ile tek başına yapılan birçok çalışmaya artık daha rahat ulaşmak mümkündür.

Çello, yukarıda da belirttiğimiz üzere, inceden kalına doğru sıralı beş tel barındırır ve yay ile çalınır. Çello’da başparmak haricinde tüm parmaklar kullanılmaktadır. Bu durum yeni başlayanları zorlasa da sonradan başparmağını da çalmaya dahil edenler olmuştur. Çello çalacak kişi rahat ve dik oturmalıdır. Oturulan sandalye, ayaklar yere tam basacak şekilde yüksekliğe göre ayarlanmalıdır.

 

Çellonun vücuda dayanması gerektiği için kişi, sandalyenin uç kısmında doğru oturur. Enstrümanın alt kısmında bulunan yükseklik ayarı da kişiye göre ayarlanır. Çello çalınırken tellere rahat ve dik basılmalıdır. Arşe, yani keman yayının tutuşu öncelikli olarak çalmak isteyenleri kişileri zorlayabilir ancak zamanla bu zorlukta kaybolacaktır.

Tüm enstrümanlar gibi çello da üzerine yoğun çalışma gerektirmektedir. Doğru sesleri çıkartmak için gün içerisinde parmak egzersizleri yapılmalı, yapılan alıştırmalar yoğun olarak tekrarlanmalıdır. Profesyonel olmak gibi bir niyetimiz bulunmuyorsa, hobi olarak da çalıyor olsak günde yaklaşık bir saatimizi çello ile geçirmeliyiz.

 

Çello İle Alakalı Olan İlginç Bilgiler

  • Çello ismi İtalyanca ’da yer alan küçük violone kelimesinden günümüze kadar gelmiştir. Violone 18 ila 20 yüzyıllar arasında kullanılmış olan bir müzik aletidir.
  • Birden daha fazla çello’nun bir arada bulunmasına celli adı verilir.
  • Çello farklı boyutlarda üretilebilir, bu boyutlar içinde; 7/8, 3/4, 1/2, 1/4, 1/8, 1/10 ve 1/16 yer alır.
  • Çello’ların kenar kısmında yer alan ve dekoratif gözüken purfling adı verilen kenar süsleri bulunur, kenarda bulunan süsün amacı enstrümanın ağacının çatlamasının önüne geçmektir.
  • Çello parçalarının birbirlerine tutturulması için hayvansal olan yapıştırıcılar kullanılır, bu tarz yapıştırıcılar oldukça kuvvetli ve yumuşaktır.
  • Çello kursuna giden kişiler arasında yapılmış olan bir araştırmaya göre çello çalmakta olan kişiler enstrümanlarına en bağlı olan kişilerden oluşur.
  • Çello oldukça zengin sonat ve konçerto repertuarına sahiptir. Bunların içinde en önemli olanlarını Haydn, Vivaldi ve Boccherini yazmış ve günümüze kadar gelmiştir.
  • 20 Yüzyıl’ın en önemli virtüözlerinden olan Mstislav Rostropovich çello repertuarının gelişmesinde en önemli isimler arasında yer alır. Başlı başına 100den daha çok çok özgün eserler üretmiştir.
  • 1500’lü yıllar içinde yapılmış olan önemli ve eski çellolar günümüzde Güney Dakota Ulusal Müzik Müzesinde sergilenir. Bu tarz çellolar belli başlı müzisyenlerin elinde bile olsa sahiplik ile alakalı olan tüm hakları vakıflara aittir.
  • Çello klasik olan müzik türünün en önemli parçasıdır, popüler müzik türünde ise kendisine sıklıkla yer bulamaz. Müziklerinin içinde çelloya yer vermiş olan popüler grupların içinde; One Republic, Smashing Pumpkins, Nirvana ve Aerosmith yer alır.

 

Ankara / Kızılay' da yer alan Çello Kursu Hakkında
Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçiniz.