+90 312 425 17 51 +90 532 717 63 96 info@cagdassanatmerkezi.com

DERSLER - Bale KURSU

Bale Kursumuz


     Derslerimizde balenin temel adımları ve hareketleri disiplin-eğlence dengesi gözetilerek öğretilmektedir. Bale derslerine katılan çocuklarda koordinasyon, ritim duygusu, esneklik ve müzikal farkındalık yükselir, daha disiplinli ve sorumluluk sahibi bireyler olurlar. Ayrıca bu yaşlarda alınan bale eğitimi, çocuklarımızın ömür boyu sahip olacağı estetik bir beden duruşuna sahip olmaları açısından da önemlidir.

     Okulumuzda yetişkinler için de bale derslerimiz mevcuttur.

     Ankara / Kızılay' da bulunan bale kursumuzdaki çalışmalarımız haftada 1 gün 1 buçuk saattir.

 

BALENİN TARİHÇESİ

Balenin doğuşu olarak XVI. yüzyıl Fransa’sını göstermek yanlış olmaz. Rönesans döneminde müzisyenlerin baleye yoğunlaşmasıyla hızlı bir gelişim göstermiştir. Düğün törenlerinde bale gösterileri seyirci önünde sergilenmeye başlanır. Bu tarih hem bale hem de operanın başlangıcı kabul edilir.

IV. Henry ve Medici’nin katkılarıyla bale, XVI. ve XVII. yüzyılların sonunda Danimarka ve İsviçre’ye kadar uzanmıştır. Bale’nin gerçek yükselişi ise XIV. Louis döneminde başlamış, XVIII. yüzyılın ikinci yarısında Rusya’ya ulaşmıştır. Yine XVIII. yüzyılın sonlarında Opera sanatından tamamen ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

 

TÜRKİYE’ DE BALE

Türkiye’de bale sanatı, 1947 yılında İngiliz Kraliyet Balesi’ni de kuran Dame Ninette de Valois’yı davet edilmesiyle başlamıştır. İlk bale eğitimi veren okul ise 6 Ocak 1948 yılında İstanbul Yeşilköy’de dönemin İstanbul Valisi Lütfi Kırdar tarafından açılmıştır. 11 erkek öğrenci ve 18 kız öğrenci kabul edilmiş olup, Okul 1950 yılında Ankara’ya taşınarak Devlet Konservatuarı bünyesinde bale bölümü olarak eğitimini sürdürmüştür.

Gününüzde Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin ve Samsun’da bulunan devlet baleleri, klasik bale eserlerinin yanında modern çağın bir çok koreografının bale eserlerini, çağdaş ve modern dans tiyatrolarını da repertuarlarına katarak sergilemektedirler.

Ankara / Kızılay' da yer alan Bale Kursu Hakkında
Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçiniz.